Bliv klogere på ledelse og coaching

6 ugers lederuddannelse til 60 ledige CA-medlemmer har givet ny energi, nye jobmuligheder, og nye kompetencer inden for ledelsesbaseret coaching og positiv psykologi. Nu kan du tilmelde dig nye kurser i CoachingManagement. i marts 2010. 

International projektleder Bo Merris-Vejlund var lynhurtig på tasterne, da mailen fra CA tikkede ind på computeren - med et tilbud om en uddannelse i ledelsesbaseret coaching, CoachingManagement. Uddannelsen er resultatet af et samarbejde mellem CA a-kasse, BEC og Ørsted Udvikling & Ledelse, og er en skræddersyet udgave af CoachingManagemenet-uddannelsen, som 200 ledere har gennemført hos Ørsted Udvikling & Ledelse.

Han meldte sig til på stedet

”Når man er ledig, er det et godt tidspunkt at bruge tiden på at opgradere sine kompetencer. Og når man gerne vil fortsætte med ledelse, så er det rart at have den del af hjernen aktiv, når man skal videre i det næste job. Og kurset så gennemført godt ud. Det er ikke noget der er grebet ud af en skuffe på skrivebordet, hvor der ellers er røgelsespinde og stearinlys. Coaching Management handler om anerkendende ledelse og positiv psykologi. Det er hardcore og forskningsbaseret. Det måtte jeg på”, siger Bo Merris-Vejlund, der har været ledig siden foråret.

Det var han ikke ene om. I løbet af få dage var det første hold med 30 deltagere overtegnet, og der blev oprettet et ekstra hold, som også blev overtegnet.

Marketingdirektør Grethe Kjølby var også hurtig med tilmeldingen.

”Jeg var ikke i tvivl om, at det var det her jeg skulle. Jeg har været interesseret i coaching i mange år, men ikke fundet nogen kurser, der passede. Hele coaching-området er meget gråzoneagtigt, og det var vigtigt for mig, at der var et højt fagligt niveau, som jeg kunne bruge i mit arbejde”, siger Grethe Kjølby, der blev ledig i januar efter mange år med topstillinger inden for FMCG-marketing.

Nærværsøvelse på CoachingManagement

Et værktøj, ikke en karriere 

Coaching Management-uddannelsen er en akademisk akkrediteret kompetencegivende uddannelse på seks uger. Det er ikke en decideret coaching-uddannelse, men en uddannelse i ledelse, organisation og coaching, fortæller Christian Ørsted fra Ørsted Udvikling & Ledelse. 

”Man bliver dygtigere til det, man kan i forvejen ved at lære den professionelle coachs værktøj at kende. Vi uddanner ikke coaches, mn ledere, projektledere, sælgere og alle andre, der arbejder med og skaber deres resultater gennem mennesker. Hvis du er leder, så bliver du en dygtigere leder. Hvis du sælger, bliver du en dygtigere sælger”, fortæller Christian Ørsted.

Coaching i småbidder

Coaching Management er ikke noget, der kun skal tages frem ved medarbejderudviklingssamtaler og andre særlige begivenheder. Det er et værktøj, der kan og skal bruges løbende, mener Christian Ørsted.

”Den professionelle coachsamtale på en time er der ikke særlig mange af os, der har tid til i dagligdagen. Med Coaching Management bliver du trænet i at komme til sagen, og give folk et udviklingsudbytte af samtalen på ret kort tid. Det er noget, du kan bruge on the spot, i en hvilken som helst samtale, hvor der et udviklingspotentiale”, siger Christian Ørsted.

Deltagerne på kurset ser også coaching som en ny kompetence, og ikke som en ny karrierevej.

”Ledelsesbaseret coaching går ikke bare på at coache. Det går også på at forstå dialogen og stille de rigtige spørgsmål, og det kan jo anvendes i forhold til forhandlinger og salg. Jeg kan næsten ikke pege på et sted, hvor det ikke kan bruges. Jeg kommer i allerhøjeste grad til at bruge det i mit nye arbejde”, siger Linda Howarth, der fik nyt job i november - lige efter kurset var slut - efter 10 måneders ledighed.

Nye jobmuligheder

Bo Merris-Vejlund har ikke fået job endnu, men kan mærke, at han er blevet relevant for en anden type virksomheder.

”Jeg har en anden profil nu, og det lukker døre op for andre typer virksomheder. Jeg har blandt andet været til samtale hos en konsulentvirksomhed, som arbejder med optimering af salgsorganisation og lederudvikling. Min faglige profil med salg og marketing og nogen ledelse på kontoen, er blevet suppleret med nogle redskaber, som får mine kompetencer til at skabe værdi i andet og tredje led. Jeg kan undervise i det og coache omkring det, så mine grundkompetencer også kan bruges som et produkt i en konsulentvirksomhed”, siger Bo Merris-Vejlund.

Men uanset om hans næste job er i konsulentbranchen, i marketing eller ledelse kommer han til at bruge coaching management i det daglige arbejde.

”Siden jeg tog de her metoder i brug, har jeg oplevet, hvor meget lettere en samtale kører. Coaching er ikke at give svaret, men at inspirere til svaret. Ved at få stillet et spørgsmål i stedet for at få givet et svar, så bliver formuleringen af svaret en indefra-ud-oplevelse, som lige præcis forankrer dit eget ansvar og din egen forståelse helt inde på kroppen af dig selv. Den der bliver coachet, bliver løsningsorienteret i stedet for opgivende. Det er værdifuldt at kunne både som medarbejder og som leder”, siger Bo Merris-Vejlund.

Undervisning i Positiv Psykologi på CoachingManagement

En saltvandsindsprøjtning

For Grethe Kjølby har de 6 uger med CoachingManagement været en tiltrængt saltvandsindsprøjtning på rette tid og sted efter mange måneder som jobsøgende.  

”I sommerferien var der stort set ingen jobs at søge. Jeg var kørt død i afslag og kunne ikke finde motivationen. Men den kom hurtigt igen, da jeg startede på uddannelsen. Du får noget fagligt indspark. Pludselig skal du bruge din hjerne, du skal sætte dig ind i noget stof, du skal til eksamen. Man stiller krav til hinanden, og man pumper hinanden op – både i forhold til uddannelsen og jobsøgningen”, siger Grethe Kjølby.

Grethe Kjølby har også haft konkret nytte af kurset i jobsøgningen.

”En af de andre coachede mig i mine styrker. I stedet for at fokusere på alt det man ikke kan, har jeg fået det vendt rundt til, hvordan bruger du det her progressivt. Jeg er kommet helt anderledes i gang med jobsøgningen, og det har fået mig til flere jobsamtaler. Det har ikke givet mig job endnu, men det har bragt mig et skridt videre”, siger Grethe Kjølby.

CA som matchmaker

Der er et stort udbud af seks ugers kurser til ledige, fordi kursusudgifterne bliver betalt af det offentlige med efteruddannelsesmidler fra Statens Voksen Uddannelse (SVU).

Men det giver desværre også plads til fribyttere, som blot vil tjene penge på kurser uden ordentligt indhold, mener Lars Moesgaard, der er udviklingschef i CA a-kasse.

”Vi hører hver uge fra ledige, der er kommet på kurser, hvor niveauet bare ikke er højt nok. Det ser godt ud på papiret, men når det kommer til stykket, giver det ikke det kompetenceløft, som er meningen med de seks ugers selvvalgt uddannelse", siger Lars Moesgaard.  

Derfor er CA selv gået ind i rollen som matchmaker. Lars Moesgaard tog kontakt til Ørsted Udvikling & Ledelse, fordi CA-medlemmer tidligere har været CoachingManagement-kursus med gode resultater.

”Vi kom et godt tilbud: Tilpas det gode kursus, så det varer 6 uger - og giv os en god pris, så kursusudgiften kan dækkes af SVU. Til gengæld kan vi levere 30 deltagere, så du har et fuldt hold. Den var Christian Ørsted med på, og det var medlemmerne i den grad også. Vi fik så mange tilmeldinger, at vi måtte oprette to hold i stedet for et”, siger Lars Moesgaard.

Coaching Management er et eksempel på, at man godt kan få ordentlig efteruddannelse inden for det eksisterende systems rammer, mener Lars Moesgaard.  

”Det er for nemt at sidde og tude, og sige at kommunerne aktiverer for sent, for lidt eller forkert. Vi er som a-kasse selv en spiller på området. Vi kan selv gøre noget. Vi kan hjælpe de ledige med at finde ordentlige kurser, og vi kan hjælpe dem, så de er klædt ordentligt på, når de skal aftale aktivering med kommunen”, siger Lars Moesgaard.


SVU

Som ledig kan man normalt ikke deltage i uddannelse, medmindre kommunens jobcenter godkender det, og normalt først efter 6-9 måneders ledighed.

Dog kan ledige i de første 6-9 måneder deltage i op til 6 ugers selvvalgt uddannelse. Den ledige bestemmer og vælger selv – indenfor bestemte uddannelsesrammer – og kursusudgifterne betales af efteruddannelsesmidler fra Statens Voksen Uddannelse (SVU).

Læs mere om Selvvalgt uddannelse og SVU på www.ca.dk/svu

Optimér din aktivering

Kommunens Jobcenter bestemmer i sidste ende, hvordan du skal aktiveres som ledig, F.eks. med uddannelse, virksomhedspraktik, eller arbejde med offentligt løntilskud. Men din egen forberedelse bestemmer, hvor meget indflydelse du selv får på aktiveringen.

Se, hvordan du forbereder dig bedst muligt på www.ca.dk/aktivering.

 


 Til top