|
Manden med spanden: Story-telling og branding

Marketing Director Kasper Egelund fra Vipp har taget tre affaldsspande med, som illustrerer udviklingen af Vipp fra et beskedent metalværksted til en gazellevirksomhed med stor succes.
|
Kaspers morfar lavede den allerførste Vipp-spand i 1939 til mormorens frisørsalon. I fyrrerne blev lågets design ændret, men ellers er det grundlæggende den samme affaldsspand, der er produceret siden 1939.
Vipp var indtil morfarens død i 1992 en lille virksomhed med 2-3 ansatte, der leverede spande til sygehuse, tandlægeklinikker og frisørsaloner.
Efter morfarens død overtog datteren Jette Egelund driften, og inddrog sine to børn Kasper og Sofie Egelund i virksomheden.
|

|
|
Samtidig begyndte Vipp at satse på en ny målgruppe ved at sælge Vipp gennem dyre designbutikker som et lækkert kvalitetsprodukt til privates køkkener og badeværelser.
Kasper er cand. merc. i marketing, og med et lille marketingbudget, men med sans for events og PR har Vipp markeret sig som et kvalitetsprodukt med en god historie - stort set uændret siden 1939.
Siden 2005 har Vipp løbende samarbejdet med kunstnere og topdesignere som f.eks. Christian Lacroix, Philippe Starck, Terrence Conran og Karim Rashid.
De mange kunstnere har lavet særlige unika-udgaver af Vipp, som derefter er blevet solgt til høje priser ved velgørenhedsarrangementer.
|
 |
|
Den megen omtale af velgørenheds-arrangementerne fik i 2006 Louvre i Paris til at arrangere en special-uddstilling med 36 Vipp-produkter dekoreret med Swarovski-krystaller til priser omkring 8.000-10.000 euro.
Alt sammen events, der har givet god PR, og slået Vipp-spandens brand fast som et eksklusivt kvalitetsprodukt.
Læs hele historien i CA nyt december 2007.
|
|
Til top
|
|
|